Jacob Götzsche tiltræder 9. august stillingen som administrerende direktør for Caverion Corporation. Caverion Corporation får ny administrerende direktør og CEO til august, hvor Jakob Götzsche tiltræder posten.
Han kommer fra ISS, hvor han indtil nu har været administrerende direktør for Europa. I denne stilling har han også været en del af direktionen i ISS-koncernen og rapporteret til koncernchefen.
Jakob Götzsche får rosende ord med på vej af bestyrelsesformanden i Caverion, Mats Paulsson, for sin dybe indsigt, respekterede lederegenskaber og store erfaring med at skabe vækst. Hovedpersonen selv glæder sig da også til den 9. august, hvor han officielt tiltræder stillingen hos teknikentreprenøren.
- Jeg er meget glad og beæret over at blive en del af Caverion og lede virksomheden sammen med et meget erfarent ledelsesteam. Jeg ser frem til at arbejde sammen med alle Caverion medarbejdere og vores kunder for at levere bæredygtig building performance. At lede og motivere mennesker med respekt, tillid og empowerment er nøglen for mig til succes, udtaler Jacob Götzsche i en pressemeddelelse.